A héten az Egyesült Államok kormányzatának Signal-botrányától volt hangos az amerikai és a nemzetközi média. A Fehér Ház számára rendkívül kellemetlen ügy azóta sem zárult le, sőt. A Trump-adminisztráció több tagjára nézve is veszélyes és kellemetlen botrányt hétfő óta kiemelt érdeklődés figyeli, amelyet a Google Trends adatai is alátámasztanak.
Egy szövetségi bíró elrendelte a Trump-adminisztráció tagjai közötti, Signalon zajlott üzenetváltás megőrzését, miután hétfőn kiderült, hogy a nemzetbiztonsági és hírszerzési tisztviselők közé egy újságírót is bevettek az Egyesült Államok jemeni húszi lázadók elleni támadásának megbeszélésére - számolt be a Hill.
Az amerikai hírszerzés vezetői tagadják, hogy minősített információkat osztottak volna meg abban a Signal-csoportban, amelyben a húszi lázadók elleni katonai terveket beszélték meg, és amelybe véletlenül az Atlantic egyik újságíróját, Jeffrey Goldberget is bevették - számolt be a Bloomberg.
Az évekkel ezelőtt emailhasználata miatt bírált Hillary Clinton, Donald Trump 2016-os elnökválasztási ellenfele az X közösségi platformon reagált arra, hogy a Trump-adminisztráció magas rangú tisztviselői egy titkosítatlan csetcsoportban vitatták meg a jemeni húszi lázadók elleni légicsapás részleteit, ami úgy derült ki, hogy abba véletlenül bevették az Atlantic magazin újságíróját is - írta a Hill.
Ma és holnap a Trump-adminisztráció Signal-botrányáról fognak meghallgatást tartani az amerikai Kongresszus hírszerzési bizottságaiban. Mint tegnap kiderült, Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz véletlenül az Atlantic magazin egyik újságíróját is bevette egy csetcsoportba, amelyben Washington titkos jemeni katonai beavatkozását beszélték meg, így érzékeny adatokat oszthattak meg egy nem titkosított csatornán - írja az Axios.
Donald Trump második elnökségének eddigi legnagyobb botránya robbant ki Amerikában, miután kiderült, vezető amerikai tisztviselők fölvették a The Atlantic magazin főszerkesztőjét egy titkos Signal-csoportba, ahol a jemeni húszi lázadók elleni március közepi amerikai támadásokról osztottak meg érzékeny információkat egymással és vele. A Trump-kormányzat igyekszik kisebbíteni a történtek jelentőségét, de szakértők szerint több törvény is sérülhetett a Signal-csoportban folytatott csevegéssel.
A Kínában számos üzleti érdekkel bíró Elon Musk techmilliárdos, Donald Trump amerikai elnök szoros szövetségese pénteken tájékoztatást kap a Pentagontól az amerikai haderő Kínával szembeni haditerveiről - jelentette a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A republikánus zászlóvivő és védelmi minisztere egyaránt tagadta, hogy az említett egyeztetésen szóba kerülne Kína.
A Pentagon tervei alapján a következő hónapokban 50-60 ezer civil munkavállalót bocsátanának el az amerikai védelmi minisztériumból, egyrészt az Elon Musk csapata által ösztönzött önkéntes felmondások nyomán, másrészt a próbaidős dolgozók kirúgásával, továbbá a nyugdíjba vonuló vagy távozó munkatársak pozíciójának megszüntetése révén - erősítette meg kedden egy magas rangú védelmi tisztviselő a Hillnek.
Egy amerikai szövetségi bíró határozatlan időre felfüggesztette Donald Trump rendeletét, amely gyakorlatilag megtiltotta volna a magukat nyíltan transzneműnek valló személyek katonai szolgálatát - tudósított a Hill.
Az Egyesült Államok folytatja a jemeni húszi lázadók elleni támadásait mindaddig, amíg azok nem hagynak fel a hajózási útvonalak veszélyeztetésével - jelentette ki az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth (címlapképünkön). A hétvégi légicsapásokban legalább 31-en haltak meg.
Donald Trump elnök Dan "Razin" Caine nyugalmazott légierő altábornagyot jelölte az Egyesült Államok haderejének vezérkari főnöki posztjára - jelentette be a Pentagon.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter pénteken Varsóban azt mondta, nem biztos, hogy az amerikai katonai jelenlét Európában örökké fog tartani – írja a Politico.
Európai és ukrán katonai és politikai vezetők is kritizálták Donald Trump amerikai elnököt és stábját, amiért felvették a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter reagált azokra a véleményekre, amelyek szerint Trump elárulta a fronton harcoló ukrán katonákat.
Az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth egyértelműen kimondta, hogy Amerika nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, viszont szorgalmazza a védelmi kiadások növelését és erre kéri Washington európai szövetségeseit is.
Az amerikai védelmi minisztérium hétfőn bejelentette, hogy annak első embere, Pete Hegseth (címlapképünkön) visszanevezte a Fort Liberty katonai támaszpontot Fort Braggre. A kisebb trükközést is igénybe vevő lépés visszavonta a 2023-as névváltoztatást, ami a rasszizmus elleni, úgynevezett Black Lives Matter-tiltakozások fényében született.
Pete Hegseth védelmi miniszter február 10-én egyhetes európai körútra indul, aminek a során Németországba, Belgiumba és Lengyelországba látogat.
Interjú Darvas Zsolt közgazdásszal a vámháború okairól, lehetséges következményeiről.
Nagy volt a zuhanás.
Három magas rangú tisztségviselőt függesztettek fel hivatalából.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.